تغذیه

آیا تمرینات بدنسازی چربی را به عضله تبدیل می کند؟

اگر می خواهید بدانید که چه طور می توانید چربی را تبدیل به عضله کنید، پاسخ این است که شما نمی توانید!

یک باور اشتباه

این یک باور غلط و عامه است که حدودا در دو دهه گذشته وجود داشته و متاسفانه شاید هنوز در بعضی از باشگاه ها بشنویم. عموما بیشتر خانم هایی که درصد چربی بالایی دارند و برای تمرینات بدنسازی به باشگاه مراجعه می کنند، ممکن است بشنوند که تمرینات بدنسازی باعث شده چربی تبدیل به عضله شود و بعد نتوانند عضله به دست آمده را بسوزانند و در همین وزن بمانند.

چربی و عضله؛ دو بافت متفاوت

چربی و عضله دو بافت کاملا مجزا هستند که به طور جادویی هم نمی توانند جای همدیگه را بگیرند. شما تنها می توانید چربی به دست بیاورید و یا از دست بدهید، می توانید عضله به دست بیاورید و یا از دست بدهید و هیچ راه فیزیولوژی برای تبدیل چربی وجود ندارد. چربی ذخیره اسیدهای چرب است در حالی ه عضلات از فیبرهای ماهیچه ای ساخته شده است.

شاید بگویید خودتان فردی را دیده اید که چربی هایش تبدیل به عضله شده؟! جواب ما این است که هیچ چربی تبدیل نشده و این فرد تنها چربی از دست داده و هم زمان مقداری عضله به دست آورده است. دلیل اینکه آن ها به ظرافت بدن و یا کاهش سایز نرسیده اند عدم داشتن برنامه ی تمرینی و تغذیه مناسب است. افزایش سایز و یا حجیم تر شدن آنها نیز به دلیل رعایت نکردن تغذیه و مدیریت کالری دریافتی است.

پس امیدواریم که این باور اشتباه برای همیشه نیز ریشه کن شود، و نترسید انجام تمرینات بدنسازی باعث نمی شود که چربی های شما در همین وضعی که از آن رضایت ندارید تبدیل به عضله شود.

رژیم غذایی مهم ترین عامل موفقیت

شما برای اینکه چربی های اضافی بدنان را بسوزانید باید غذاهای کم چرب و کم کالری بخورید و با وزنه ها کار کنید. برای ساخت عضلات باید تمرینات بدن سازی انجام دهید و عضله را تخریب کنید با دریافت کالری اضافی و مواد مغذی با استراحت کافی عضله بسازید. حال آیا ممکن است که این دو تا هم زمان با هم اتفاق بیفتد؟ جوری که به نظر بیاید شما چربی هایتان دارد تبدیل به عضله می شود؟ چربی سوزی و عضله سازی از هم کاملا جدا و مجزاست اما هنگامی که شما برای کاهش وزن نیاز به کاهش کالری دارید مقداری از این کاهش کالری را به تمرینات بدنسازی اختصاص داده و همچنین با اختصاص دادن مقداری از کالری دریافتی را به مواد مغذی مورد نیاز برای ساخت عضله اختصاص داده، و هم زمان با چربی سوزی مقداری عضله نیز به دست بیاورید.

اما هم چنان تایید می کنیم که این عضله ای که در این راستا به دست آورده اید از تبدیل چربی به عضلات به دست نیامده است. اما هدف کاهش درصد چربی بدن در ابتدا بوده است. و عضله ای که در این مرحله به دست می آورید می تواند کم و یا محدود باشد. پس از رسیدن به درصد چربی دلخواه می توانید عضلات بیشتری بسازید. همچنین ممکن است که شما در ابتدا کالری دریافتی را افزایش دهید سایز خود را افزایش دهید و سپس از چربی های بدنتان کم کنید.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)