علم تمرین

برای لاغر شدن چقدر باید تمرین کنیم؟

جواب سوال فوق ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش (تمرین) شدید است. اگر زیاد کنجکاو نیستید همین قدر اطلاعات برای شما کفایت می کند ولی اگر جزو آن دسته از افراد کنجکاو هستید ما برایتان توضیح خواهیم داد که چرا این طول زمان (۳۰ تا ۴۵ دقیقه) و سختی کار, بهترین راه برای کاهش وزن به نظر می رسد.

شمشیر دو لبه

وقتی حرف از لاغر شدن در میان باشد, تمرین اصطلاحا “شمشیر دولبه” است؛ به عبارت دیگر می تواند هم نعمت باشد و هم نقمت: سوزاندن کالری های بیشتری نسبت به کالری هایی که به بدن وارد می کنید, دستورالعمل پایه برای لاغر شدن است و ورزش (تمرین) قطعا در بخش سوزاندن کالری کمک می کند. اما بسته به نوع تمرینی که انجام می دهید ممکن است موجب تحریک هورمونهای گرسنگی شود که منجر به پرخوری و یا دست کم جایگزینی کالریهایی که طی تعرق سوزانده اید می شوند.

سرکوب اشتها

البته در اینجا نکته مطلوبی نیز وجود دارد. تحقیقات حاکیست تمرینات شدید و فشرده (که طی آن ضربان قلب به حدودا ۷۵ درصد میزان حداکثر خود می رسد) به نحوی بر سطوح هورمون گرسنگی گرلین تاثیر می گذارد که عملا بیش از تمرینات با درجه شدت کمتر, اشتهای تان را سرکوب می کند. دکتر دیوید استنسل, استاد متابولیسم ورزشی در دانشگاه لافبورو شهر لستر شایر انگلستان که مطالعات متعددی را در این موضوع انجام داده, چنین توضیح می دهد: ” یک دور ورزش با شدت بالا باعث توزیع خون از معده و روده ها به دلیل نیاز به گردش خون بیشتر به عضلات می شود که ممکن است عاملی دخیل در سرکوب اشتها باشد. حال آنکه این امر در ورزش با درجه سختی کمتر, رخ نمی دهد.” و تاثیر تا چند ساعت یا حتا شاید چند روز پس از تمرین باقی می ماند.

عامل طول تمرین

طول مدت نیز یک عامل محسوب می شود. او می افزاید: “اگر افراد برای دوره های طولانی تری ورزش کنند ممکن است میزان سرکوب گرسنگی تا آن حد زیاد نباشد. لذا مثلا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه دو بهتر از ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پیاده روی است زیرا انرژی زیادی صرف خواهید کرد اما اشتهایتان پس از آن کاسته خواهد شد. در واقع پژوهشی که اخیرا انجام شده حاکیست تمرینات تناوبی مشتمل بر ۳۰ ثانیه ورزش با یک دقیقه ریکاوری ممکن است بر ورزش شدید مستمد برتری داشته باشد و به لاغر شدن ما کمک کند.

سوزاندن کالری بعد تمرین

یک توصیه دیگر برای لاغر شدن : تونی مالونی, سخنگوی کالج آمریکایی طب ورزشی و مدیر مرکز تناسب اندام در موسسه ملی برای تناسب اندام و ورزش در ایندیاناپولیس می گوید: ” ورزش شدیدتر موجب می شود پس از اتمام ورزش نیز همچنان به سوزاندن کالری ادامه دهید؛ بدن شما به سوزاندن کالریها با سرعت بیشتری ادامه می دهد, حتا زمانی که دیگر ورزش نمی کنید. درحالیکه تمرینات با درجه شدت و سختی کمتر, همان میزان کالری سوزی پس از ورزش را ندارد (البته حرکات یوگا با وجود اینکه شدت ندارند ولی بازهم به دلایل متعدد دیگر از اهمیت برخوردارند و مفید می باشند).

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)