بدنسازی

رژیم گیاهخواری و نقش آن در برنامه بدنسازی فیتنس

در طول دوره ی بدنسازی، تغذیه مناسب و اصولی به عنوان یک محرک مهم در تقویت عضلات و کسب نتیجه ایده آل از تمرینات شما شناخته می شود. برای این که به شیوه ای مناسب از مواد غذایی گیاهی در کنار برنامه های تمرینی خود بهره ببرید، این مقاله مجله فیت کلاب را از دست ندهید.

تغذیه گیاهی برای بدنسازی

به شکل مرسوم بدنسازان سنتی، رژیم خود را با پروتئین هایی مثل گوشت و تخم مرغ پر می کنند. با این حال حجم زیادی از مردان و زنان بدنساز، در حال تبدیل این عادت به رژیم های گیاهی هستند. فارغ از این که هر دو شیوه اگر بدون برنامه و غیر تخصصی دنبال شوند، نتایج جالبی را به همراه نخواهند داشت، استفاده از رژیم گیاهخواری در حال توسعه و افزایش در میان ورزشکاران و افراد معمولی در دنیا است.

حال در ادامه چند نکته مفید، برای بدنسازانی که قصد دارند از برنامه غذایی گیاهی در کنار تمرینات خود بهره ببرند خواهیم نوشت.

دریافت کالری کافی

اولین چیزی که شما باید به عنوان یک بدنساز گیاهخوار انجام دهید، این است که مطمئن شوید به اندازه کافی کالری دریافت می کنید. با توجه به گفته های میشل لوی، متخصص تغذیه در هانتینگتون بیچ کالیفرنیا، اگر شما هر روز کالری کافی را دریافت نکنید، بدن شما به احتمال زیاد به پروتئین های دریافتی برای تولید سوخت روی آورده و دچار مشکل می شود.

مصرف میوه و سبزیجات

مطمئن شوید که میوه و سبزی به اندازه کافی می خورید. این مواد می توانند شما را با یک منبع با کیفیت مواد مغذی تامین کرده و همچنین آنتی اکسیدان های آن ها سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند.

استفاده از منابع غنی حبوبات

برای گیاهخواران مشتاق عضله سازی، یکی از منابع کلیدی پروتئین مورد نیازشان نخود و سایر حبوبات است. این منابع همچنین یک منبع کم چرب کربوهیدرات خوب بوده و یک میان وعده خود قبل از تمرین سنگین هستند.

جایگزین کردن کینوآ

اگر شما عادت به خوردن برنج با وعده های خود دارید، سعی کنید آن را با کینوا تعویض کنید. ترکیب برنج و جو دو سر (کینوا)، محتوای پروتئینی بیشتری دارد. علاوه بر این، کینوا یک منبع کامل پروتئین بوده در حالی که برنج نیست.

پودر پروتئین سویا

استفاده از پودرهای پروتئین سویا در این رژیم گیاهخواری امری مناسب تلقی می شود. این پودرها به دریافت پروتئین بدنتان کمک شایانی کرده و سریع و راحت هستند. اگر آن ها را با سایر منابع پروتئینی مخلوط کنید، حتماً می بایست از این پودرها استفاده کنید. البته باید در نظر داشت که هر برنامه ای حتی گیاهخواری، حتما تحت نظر متخصص تغذیه معتبر ارزیابی می شود.

غذا های فرآوری شده ممنوع

یک اشتباه بزرگ که بسیاری از گیاهخواران انجام می دهند، تکیه کردن زیاد بر روی غذا های فرآوری شده است. گیاهخوار بودن به این معنی نیست که هرچقدر تنقلات پرکربوهیدراتی که بخواهید مصرف کنید. شما هنوز هم باید غذای سالم خورده و تمرینات ورزشی انجام دهید، و یک رژیم علمی و سالم داشته باشید.

تمرین های کوتاه مدت

به عنوان یک گیاهخوار ورزش شما باید کوتاه مدت، اما شدید و سنگین باشد. این امر باعث جلوگیری از از دست رفتن توده عضلانی شده، و بدن شما را از تکیه بر پروتئین برای گذراندن این تمرین ها حفظ می کند. یک وعده تمرینی طولانی می تواند نیاز پروتئین شما را افزایش داده، که ممکن است برای گیاهخواران سخت تر باشد.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)