لاغری

لاغری با چای سبز؛ یک باور سمی

توصیه به مصرف چای سبز

بسیار پیش می آید که افراد هنگامی که احساس خطر افزایش وزن دارند و یا تصمیم به لاغر شدن گرفته اند برای خود نوشیدن چای سبز را تجویز می کنند و به دیگران هم توصیه می کنند. با این رویه که هر چه بیشتر بهتر! تا جایی که می توانند در طول روز چای سبز می نوشند و گاهی افرادی را می بینیم که روزانه تا ۱۰ لیوان چای سبز پیش می روند. اما چای سبز واقعا باعث چربی سوزی می شود؟

آیا چای سبز خواص چربی سوزی دارد؟

به بیان علمی چای سبز حاوی مقداری کافئین و مقدار وسیعی از آنتی اکسیدان هاست. مهم ترین این انتی اکسیدان ها  EGCG است که به همراه کافئین روی متابولیسم بدن تاثیر می گذارد. آنتی اکسیدان EGCG باعث مهار آنزیمی می شود که هورمون نوراپینفرین را تجزیه می کند درنتیجه مقدار نوراپیفرین افزایش می یاد. این هورمون هنگام تمرین توسط سیستمم عصبی به عنوان یک سیگنال برای سلول های چربی ارسال می شود. پس هر چه مقدار این هورمون بیشتر باشد سیگنال قوی تری ارسال شده و چربی بیشتری شکسته می شود.

عملکرد لاغری چای سبز

حال به بیان ساده تر مواد موجود در چای سبز هورمون هایی را افزایش می دهند که به تجزیه سلول های چربی کمک می کنند. این چربی در جریان خون آزاده شده و به عنوان انرژی استفاده می شود و درنتیجه چای سبز باعث افزایش سوزاندن چربی به خصوص در طول ورزش خواهد شد. فراموش نکنیم که چای سبز تنها یک کمک کننده و مکمل است و از مصرف روزانه بیش از حد آن باید خود داری کرد.

میزان صحیح مصرف چای سبز

چند لیوان چای بنوشید؟ نوشیدن دو تا چهار لیوان در طول روز می تواند به شما کمک کند و نوشیدن بیش از حد چای سبز باعث تحریک پذیری پایانه های عصبی می شود و همچنین با اختلال دفع آب و الکترولیت های بدن مواجه می شود. الکترولیت ها مواد معدنی ارزشمندی هستند که شما از طریق تغذیه به دست آورده اید. و سوء مصرف آن عوارضی مانند سردرد، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، اسهال و تهوع، از طرفی افزایش فشار خون، تغییرات خلقی و تحریک پذیری، بی قراری و نامنظم شدن ضربان قلب بدن مشاهده می شود. اگر با مصرف بیش از حد و این عواض مواجه شدید برای بررسی و پیشگیری از شدت آن با پزشک مشورت کنید.

جمع بندی

قرص یا چای سبز؟ قرص ها و مکمل های چای سبز زیادی نیز وجود دارند که در داروخانه و سایت های مربوطه وجود دارد که وعده کاهش وزن را به شما می دهند. لازم است بگوییم این قرص ها تنها در صورتی باعث افزایش چربی سوزی می شود که حاوی گیاه چای سبز باشند و دقیقا همان خاصیت را دارند. اما در مصرف قرص های چربی سوز نیز باید بر اساس قاعده باشد زیرا زیاده روی در مصرف این قرص ها نیز همان عوارض چای سبز را دارد.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)