مکمل های ورزشی

نحوه مصرف مکمل برای ورزشکاران حرفه ای

مکمل های تغذیه به طور معمول برای اثرات فیزیکی که بر بدن می گذارند، افزایش حجم و عضله، افزایش عملکرد و استفامت، یا برای حفظ سلامت و جلوگیری از آسیب استفاده می شود.

مکمل های پروتئینی

پروتئین شامل اسید آمینه ضروری و غیر ضروری است. اسید آمینه های ضروری اسید آمینه ای است که بدن ما نمی تواند آن ها را بسازد و باید از غذاهایی که می خوریم تامین می شود. برخی دیگر از حبوبات نیز ممکن است حاوی این اسیدآمینه های ضروری باشند اما تمام آن ها را در بر نمی گیرد. این پروتئین ها در منابع حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، پنیر و غیره قرار دارند. توده ی عضلانی هنگامی ساخته می شود که پروتئین کافی موجود و در دسترس باشد. به همین دلیل است که  ۴۰ تا ۶۰ درصد آقایان در باشگاه از مکمل های ورزشی استفاده می کنند. ممکن است شما نتوانید پروتئین مورد نیازتان را از مواد غذایی طبیعی دریافت کنید و نیزا به مکمل داشته باشید. عوامل مختلفی در تصمیم گیری ورزشکاران برای استفاده از مکمل دخیل است از جمله افزایش قدرت، استقامت، مدت تمرین و آسیب دیدگی و همچنین اجتناب از بیماری و برطرف کردن ضعف و خلل های رژیم غذایی.

میزان دقیق مصرف

میزان توصیه شده مصرف مکمل برای شما را نمی توان کلی بیان کرد. شما حدودا به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۰.۸ تا ۱.۲ ممکن است به پروتئین نیاز داشته باشید. پس باید کمبود پروتئین خود را با مکمل های پروتئینی جبران کنید. تحقیقات بسیاری از تاثیر مکمل مخلوط کروبهیدرات و آب پنیر Whey را تاییدکرده اند. البته این باور غلط نیز وجود دارد که خوردن پروتئین بیشتر باعث افزایش توده عضلانی می شود و هر چه بیشتر بخورند بهتر است! عوامل مختلفی در هایپرتروفی عضله نقش دارند نوع عضله مقدار و زمان بندی عضلانی برای افزایش سنتز عضله باید مورد توجه قرار بگیرد.

توصیه افراد ناآگاه ممنوع

تحقیقات نشان می دهد ورزشکاران مایلند مکمل هایشان را بر اساس توصیه شخصی بدون جمع آوری اطلاعات تخصصی، اغلب آنها را مستقیما از خرده فروشان و سایت ها اینترنتی تهیه کنند. کسی که فروشنده مکمل است نمی تواند شما را به درستی راهنمایی کند و همچنین استفاده از تجربیات یک فرد دیگر نیز ممکن است برای بدن شما مناسب نباشد. خیلی راحت برای خود یک نسخه می پیچید به عنوان مثال برای افزایش وزن برای خود گینر تجویز می کنید و برای اینکه وی با درصد کمتری در پروتئین گینر وجود داشته پروتئین وی را اضافه می کنید و نهایاتا طبق شنیده هایتان با یک کراتین آن را تکمیل می کنید. حال آیا این حجم از مکمل ضروری است؟ آیا نیازهای تیپ بدنی شما و هدفتان را در برمی گیرد؟

دریافت مقادیر زیاد پروتئین باعث کم آبی، افزایش دفع کلسیم در ادرار، افزایش وزن و فشار بر کلیه و کبد شود. همچنین دریافت یک اسید آمینه مانند لیزین یا آرژنین می توان باعث اختلال در جذب سایر اسیدهای آمینه شود. در صوتی که مکمل ها جایگزین غذا شوند ممکن است کمبود سایر مواد مغذی از جمله، آهن، روی، تیامین و نیاسین پیش آید.

 

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)