بدنسازی

پنج اشتباه بزرگ در بدنسازی

پنج اشتباه بزرگ در بدنسازی که متابولیسم را مختل کرده و بدن شما را ضعیف می کند و آسیب های زیادی به جا خواهد گذاشت. باید به این نکته توجه داشت که هر برنامه ای برای شما مناسب نیست. تحقیقات نشان داده است که اجرای تمرینات تخصصی (مانند کرل برای جلو بازو یا کشش از پشت برای عضله سه سر بازوی)  کمکی به ساختن یک بدن باریک و فیت نخواهد کرد. هنگامی که این تمرینات تخصصی را اجرا می کنید، تنها روی یک عضله تمرکز کرده اید و مشکل در این جا است که در اجرای این تمرین متابولیسم بدن شما در همان سطح باقی می ماند و تغییر خاصی نخواهد کرد.

اما علت چیست؟ برای آن که متابولیسم بدن شما بالا برود، ضربان قلب باید به یک سطح مشخص برسد. اما هنگامی که تنها روی یک عضله کار می کنید این مورد که فیبر به اندازه ضروری بسوزانید تا ضربان قلب شما به سطح مطلوبی برسد تقریبا غیر ممکن می شود و میزان چربی سوزی پایین می ماند در نتیجه متابولیسم تغییری چشم گیری نمی کند.

اگر می خواهید در کمترین زمان ممکن به یک بدن فیت و متناسب برسید، باید به تمرین هایی بپردازید که در آن واحد، عضلات بیشتری را درگیر کند. در ادامه این مقاله به ۵ نکته از مهم ترین اشتباهات در اجرای برنامه تمرینی خواهیم پرداخت.

 

اشتباه ۱: اجرای تمرینات کاردیو به مدت طولانی

اگر شما مدت زمان زیادی به تمرینات کاردیو می پردازید به این نکته مهم توجه کنید….

اجرای طولانی مدت و یکنواخت برنامه های تمرینی مانند دویدن یا دوچرخه زدن باعث افزایش ترشح هورمون استرس یا همان کورتیزول می شود. کورتیزول باعث بدست آوردن وزن شده و به سوزاندن چربی بدن شما کمکی نم کند اتفاقی که کار را بیش از پیش برای شما سخت خواهد کرد. در نتیجه مهم نیست چه میزان از تمرینات کاردیو اجرا می کنید چون تغییری در متابولیسم شما روی نمی دهد و شما نتیجه مورد نظر خود را نخواهید گرفت. و حتی بدتر از آن ممکن است دچار Inflammation شوید که عامل اصلی پیر شدن بدن و چهره است. چرا که که تاثیر اصلی آن روی سلول هاست.

 

اشتباه۲: اجرای حرکت دراز نشست به تعداد زیاد

هنگامی که حرکات مرتبط با شکم را اجرا می کنید کشش و گرفتگی در این عضلات را حتما احساس می کنید. مثلا هنگامی که حرکت کرانچ را اجرا می کنید این عضلات در ناحیه شکم تا حد بالایی تحت کشش و درگیری قرار می گیرند.

اما حقیقت این است که عضلات شکم شما نباید کشیده و پیچیده شوند، نه اشتباه نکنید آن حد که مد نظر شماست نه! حد اجرای حرکت را باید از یک متخصص بپرسید که نه به این عضلات فشار بیاورید و نه اتفاق نا مناسبی برای این عضلات بیافتد. پس هنگامی که احساس سوزش در عضلات شکم خود می کنید علاوه بر نگرانی بابت عضلات راست شکمی اندکی هم به فکر بقیه عضلات خود باشد. به عنوان مثال در اجرای کرانچ اگر زیاده روی کنید ممکن است آسیب های جدی به عضلات پشت شما وارد شود. نکته مهم در اجرای حرکت شکم این است که عضلات به شکلی مناسب گرم شوند و برای سوزاندن چربی به آمادگی لازم برسند. در مقالات بعدی حتما روش صحیح گرم کردن این عضلات تا سر حد چربی سوزی را توضیح خواهیم داد.

 

اشتباه۳: استفاده مکرر از ماشین

برخی از این ماشین های بزرگ بدن سازی نه تنها که هیچ کمکی به شما برای ساختن عضلات نمی کنند بلکه احتمال آسیب دیدگی شما را نیز افزایشی می دهند. اما مشکل از کجاست؟ نکته آن که این ماشین ها مسیر حرکت اجزای بدن شما در محور های متفاوت محدود کرده و یا آن ها را تا سر حدی غیر طبیعی دچار کشش می کنند. که باعث کاهش چربی سوزی و کاهش انعطاف پذیری بدن شما می شود. بد تر از آن، ماشین های بدن سازی ممکن است عامل اصلی برای ایجاد عدم تعادل در کل سیستم بدن شما شوند. که خود آن هم باعث ایجاد فشار های بیشتر در مفاصل شما خواهد شد.

اگر به دنبال نتیجه سریع هستید به دنبال اجرای تمرین با ماشین هایی باشید که در آن ها اولا بتوانید دامنه حرکت اصلی خود را حفظ کنید ثانیا متابولیسم شما تحت این شرایط به حداکثر خود برسد تا با چربی سوزی مناسب به ساخت عضلات بپردازید.

 

اشتباه۴: اجرای مداوم یک تمرین

اجرای یک حرکت ورزشی به شکل تکراری و مداوم مهم ترین عامل در عدم نتیجه گیری خواهد بود. شاید شما از یک حرکت بسیار لذت ببرید اما این نباید باعث شود تا شما آن حرکت را بارها و بارها اجرا کنید. اگر به دنبال نتیجه گرفتن هستید باید حرکت و برنامه های خود را اصولی و به شکلی پیوسته تغییر دهید. اگر این تغییر را اعمال کنید خواهید دید که بدن شما چه پتانسیل بالایی در تطبیق خود با شرایط جدید و برنامه ورزشی نو خواهد داشت و تغییرات بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

 

اشتباه۵: جلسات طولانی

جلسه طولانی تر به آن معنا نیست که شما بیشتر یا سریع تر به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید. اگر بیش از حد معمول از بدن و عضلات خود در باشگاه کار بکشید قطعا نتیجه برعکس خواهید گرفت. اگر به دنبال نتیجه واقعی هستید به کیفیت بیشتر از کمیت اجرای حرکات ورزشی اهمیت دهید.

چه طور متابولیسم خود را به حد مطلوب برسانید

الان شما می دانید که دقیقا چه کاری را نباید انجام دهید، و این نکته بسیار عالی است. محققان ثابت کرده اند که یک سری از تمرینات مشخص می توانند بدن شما را در یک حالت آرمانی برای چربی سوزی و افزایش سطح متابولیسم قرار دهند. این تمرینات چربی سوزی شما را تا ۴۸ ساعت به شکلی پیوسته به درازا می کشند. تعداد بیشتری از عضلات شما را درگیر کرده و حجم فیبری درگیر در آن ها کاملا متفاوت و قابل توجه است که سطح متابولیسم بدن شما را بالا برده و باعث چربی سوزی بیشتر می شوند.

اما بازهم خبر خوب دیگر، این تمرینات باعث می شوند تا هورمون هایی در بدن شما ترشح شوند که از پیری سلول ها جلوگیری می کنند. در نتیجه هم از پیری زودرس جلوگیری کردید هم چندین سال جوان تر به نظر می رسید. پس با تمام این توضیحات شما متابولیسم خود را افزایش دادید هورمون هایی که مانع از پیری می شوند در بدن شما ترشح خواهند شد چربی بسیار بیشتری می سوزانید و از نتایج اجرای حرکات ورزشی بسیار سریع تر بهره مند خواهید شد.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)