کاهش وزن

کاهش چربی یا کاهش وزن؟

در پروسه تناسب اندام هدف شما نباید از دست دادن وزن باشد و معیارتان تنها اعداد روی ترازو باشد. وقتی وزنتان کم می شود این کاهش وزن از عضله، مایعات بدن وچربی است. اگر شما برای کاهش عدد روی ترازو تنها تلاش کنید ممکن است در این راه توده های عضانی ارزشمند خود را از دست بدهید.

درصد چربی بدنتان را اندازه بگیرید.

برای تعیین اینکه آیا در حال از دست دادن چربی هستید یا خیر باید درصد چربی بدن را ندازه بگیرید. اگر شما زنی هستید که ۶۷ کیلوگرم هستید با ۳۵ درصد چربی شما بیش از ۲۴ کیلوگرم چربی دارید. اما یک خانم با تناسب اندام ایده ال و سلامت بدن باید ۲۵ درصد چربی داشته باشد یا ۱۷ کیلوگرم چربی داشته باشد. حال این فرد برای رسیدن به سلامت بدن باید ۷ کیلوگرم چربی کم کند. حال اگر بدون توجه به از دست دادن چربی این فرد ۹ کیلو کم کرده باشد فقط ۴ کیلو از چربی های بدن کم شده و هنوز این فرد ۳۲ درصد چربی ناسالم دارد و هنوز راه زیادی تا رسیدن به چربی ۲۵ درصد و سلامت بدن دارد.

کاهش آب بدن کاهش وزن نیست.

یکی از سریع ترین راه هایی که شما می توانید کاهش وزن داشته باشید کم آب کردن بدن است. کاهش وزنی که با کاهش آب بدن به دست آورده اید برمی گردد. در حقیقت با کاهش آب بدن آب مورد نیاز درون ماهیچه ها کاهش می یابد و شما را سبک تر می کند اما عضلات شما بدون قدرت و انرژی است.

به دست آوردن عضله برای چربی سوزی

هنگام از دست دادن چربی برنامه ای نیز برای به دست آوردن عضلات خود داشته باشید. البته ممکن است شما با افزایش حجم عضلانی بدنتان شاهد افزایش وزن خود نیز باشید که اگر روی اعداد ترازو تنها تمرکز داشته باشید متوجه افزایش وزن ناشی از حجم عضلانی خود نمی شود.

از دست دادن عضله متابولیسم را کاهش می دهد.

هنگامی که شما بر روی کاهش چربی تمرکز ندارید و عضله نیز از دست می دهید  کاهش عضله منجر به کاهش متابولیسم بدن شما می شود. افزایش عضله باعث می شود که متابولیسم پایه بدن شما افزایش یابد به این معنی که هنگامی که حتی روی صندلی نشسته اید کالری بیشتری خواهید سوزاند نسبت به هنگامی که درصد عضله کمتری دارید. پس از دست دادن عضله نیز باعث شده تا متابولیسم شما کاهش یابد.

از دست دادن چربی برای سلامتی

برای رسیدن به سلامت و از دست دادن چربی داشتن عضله ضروری است. زیرا داشتن عضله برای جلوگیری از آسیب ضروری است. 

 

  1. فاطمه گفت:

    با سلام، مطالب مفیدی رو از صفحه تون خوندم، من ۶١ کیلو وزنمه ، ٧٠٪؜ حجم عضله دارم و ١۶/۵٪؜ چربی با توجه به متن شما یعنی وضعیت سلامت بدنه من خوبه اما تلاشه من اینه که چربیه بدنم به ١٣٪؜ برسه کاره اشتباهی میکنم یعنی؟

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)