علم تمرین

گرفتگی عضلات به چه دلیل است؟

گرفتگی عضلات
درد و گرفتگی های عضلانی نه تنها خسته کننده و دردناک است بلکه می تواند حرکات شما را نیز محدود کند. برای اینکه دچار گرفتگی عضلات نشوید لازم است بدانید که گرفتگی عضلات به چه دلیل به وجود می آید. وقتی که برای مدتی طولانی تمرین ندارید و یا تحرک خاصی نیز نداشته اید، وقتی که ساعت های زیادی پشت میز نشسته اید، زیرا در این حالت عضلات شکم شما در حالت نشسته کوتاه می شود و عضلات کمر در حالت کشش قرار دارد.

مراقب بی تحرک باشید
هنگامی که این وضعیت برای طولانی مدت اتفاق بیفتد باعث عدم تعادل در عضلات شما می شود. شما باید تمریناتی داشته باشید که مانع از گرفتگی عضلات ناشی از بی تحرکی شما شود و باید مطمئن شوید عضلاتی که در معرض کوتاه شدن هستند به اندازه کافی در کشش قرار بگیرند.

تمرین غیر اصولی
یکی دیگر از دلایل گرفتگی عضلات هنگام تمرین می تواند به دلیل کمبود سدیم، پتاسیم و مواد معدنی باشد. همچنین زمانی که عضلات شما کوتاه شده اند به علت خستگی هیدارتاسون و تغذیه نامناسب ممکن است حتی در زمانی که در حال تمرین نیز نیستید اتفاق بیفتد. البته در نظر داشته باشید که کوتاه شدن عضله تنها به دلیل عدم تحرک نبوده و تمرینات نامناسب بددنسازی نیز باعث کوتاه شدن عضله می شود.

ماساژ را فراموش نکنید
گاهی نیز گرفتگی در هنگام تمرین به وجود می آید که باید بعد از ۷۲ ساعت بهبود یابد و در صورت عدم بهبود ماساژ می تواند به کاهش درد و گرفتگی شما کمک کند و در برنامه ی تمرینی شما باید تجدید نظر شود. در نهایت استراحت مناسب، کشش و تغذیه آن چیزی است که برای جلوگیری و اصلاح گرفتگی عضلانی نیاز دارید.

درد ران، ساق و پا
یک نوع دیگری از گرفتگی عضلانی گرفتن در هنگام خواب و یا به اصطلاح گرفتگی شبانه است. هنگامی که فرد به خواب عمیقی رفته و با حس سوزن سوزن شدن، درد و غیره از خواب می پرد و سعی در برطرف کردن حس ایجاد شده دارد. این درد می تواند حاد و کوتاه مدت و یا طولانی مدت و مزمن باشد. درد در ساق پا، ران و یا باسن ممکن است ایجاد شود.

درد ماهیچه حین تمرین
فشار بر روی اعصاب نیز می تواند باعث درد و گرفتگی عضلانی شود. گردش خون ناکافی نیز می تواند باعث درد در ماهیچه ها هنگام تمرین شود. در نظر داشته باشید گرفتگی هنگامی رخ می دهد که یک یا چند عضله شما در انقباض قرار گیرد. این گرفتگی خطرناک نیست اما اگر هنگام تمرین و یا خواب و یا حتی در حالی که کار خاصی انجام نمی دهید دچار گرفتگی شده باشید می دانید که می تواند چه قدر دردناک و یا آزار دهنده باشد و استفاده از ماهیچه ها را به طور موقت غیر ممکن نماید.

ورزش در هوای به شدت گرم
این گرفتگی تنها در عضلات پا نبوده و ممکن است ماهیچه های کمر، شکم، دست و غیره نیز دچار گرفتگی عضلانی شوند. ورزش در هوای داغ و یا تمرین طولانی مدت همین طور استفاده از برخی داروها و افرادی که بیماری های خاص دارند ممکن است از علل گرفتگی عضلات باشد با این حال در خیلی از موارد علت دقیق گرفتگی عضلات مشخص نیست

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)